Porównanie diet

Dieta paleo a substancje odżywcze

Wielu dietetyków i specjalistów żywieniowych uważa, iż usuwając z naszej diety nabiał, rośliny strączkowe czy też ziarna zbóż, to pozbawimy nasz organizm wielu istotnych substancji odżywczych. Chcąc zatem by nasza dieta zakończyła się sukcesem należy starannie wszystko planować. Prawdę powiedziawszy ciężko sobie wyobrazić przeciętnego człowieka, pracującego 8 godzin dziennie z zegarkiem w ręku i odliczającego czas do posiłku jak i liczącego każdą kalorię…

Jak się okazuje, dieta paleo zaspokaja 100% naszego dziennego zapotrzebowania na wszelkie składniki odżywcze. Oznacza to, że nie musimy już dłużej martwić się oto, czy zdążymy na czas do domu by zjeść małą porcję jedzenia, jaka na nas czeka. Zespół naukowców pod kierownictwem Loren’a Cordain’a przebadał i przeanalizował wiele różnych kombinacji w diecie jaskiniowca. Okazało, się, że praktycznie w większości przebadanych zestawień, poziom witamin i minerałów niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu przekracza normy zwane jako dzienne zalecane spożycie. Co więcej, udowodniono dodatkowo, że dieta naszych przodków góruje nad innymi nowoczesnymi oraz znanymi dietami pod względem wystąpienia wielu elementów odżywczych np.

Substancje odżywcze w diecie paleo

 

 

  • witaminy B6 oraz B12
  • witaminy C
  • tłuszczy omega 3
  • magnezu, chromu oraz potasu
  • kwasu foliowego

 

 

Dieta paleo odrzuca pewną grupę produktów, które na co dzień spożywamy, aczkolwiek zawarte w nich substancje odżywcze są dostarczane w innych – dużo zdrowszych. Dostarczamy w ten sposób wszystkich niezbędnych minerałów oraz witamin organizmowi i co więcej nie musimy się obawiać o skutki uboczne takiego żywienia. Zapomnijmy zatem o wszystkich dietach cud, które nakazują spożywanie przykładowo tylko i wyłącznie produktów wysokoproteinowych i przestańmy odchudzać się kosztem naszego zdrowia, gdyż „na zewnątrz” być może i będziemy wyglądać wystrzałowo, ale nasze „wnętrze” nie będzie już tak zachwycało. Zdrowie mamy tylko jedno.

 

Dodaj komentarz