Zalety diety

Dieta Paleo chroni przed zapaleniem jelit

Znany jest powszechnie fakt, że to co jemy, wpływa na nasze samopoczucie, ale mało kto wie, dlaczego tak się dzieje. Dlatego dzisiaj przedstawimy trochę informacji o tzw. jelitowym układzie nerwowym.

Tak – mamy układ nerwowy w jelitach. Naukowcy obliczyli, że w naszych jelitach znajduje się około 100 milionów komórek nerwowych. Z tego powodu niektórzy nazywają je nawet „drugim mózgiem”. Jego rolą jest kontrola nad trawieniem, ale nie tylko. Komórki nerwowe jelit komunikują się z mózgiem za pomocą nerwu błędnego. Jest to komunikacja obustronna. Stres może wpłynąć negatywnie na funkcje układu trawiennego, ale tak samo nieprawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego może wpłynąć na mózg i tym samym nasze zdrowie psychiczne. Dlatego należy dbać o sprawność swoich jelit, a pomóc w tym może dieta paleo. Zdrowa dieta, jaką jest dieta paleolityczna nie tylko wpływa więc na nasze zdrowie fizyczne, poprzez dostarczanie organizmowi wszystkiego, co potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania, ale również na samopoczucie i zdrowie psychiczne.

jelitowy układ nerwowyŹródło: scientificamerican.com

A co się dzieje z układem trawiennym, kiedy nie odżywiamy się prawidłowo? Nasze jelita są w ciągłym stanie zapalenia. Na przykład gluten wywołuje zapalenie jelit u bardzo wielu osób, problematyczne są też często lektyny. Białka te podrażniają jelita i wywołują w nich stan zapalny. Może do tego doprowadzić również nierównowaga między kwasami tłuszczowymi omega-6, a omega-3, jakie dostarczamy organizmowi wraz z pożywieniem. Niezależnie od tego, jaka jest przyczyna zapalenia jelit, zawsze wiąże się ono z wydzielaniem cytokin. Są to cząsteczki, które potrafią przeniknąć barierę krew-mózg i w ten sposób dotrzeć z jelit do mózgu. W ten sposób powstaje błędne koło… Zapalenie w jelitach powoduje zapalenie w mózgu, a to z kolei wzmaga zapalenie w jelitach, ponieważ jak już wiadomo komunikacja jelita-mózg jest obustronna.

Wiele badań wskazuje na powiązanie zapalenia jelit z depresją. Na przykład pacjenci zażywający interferon – lek na wątrobę, który jest jednak prozapalny, częściej cierpią na depresję, niż pacjenci, którzy nie zażywają tego leku. Do leczenia depresji są natomiast coraz częściej stosowane leki antyzapalne.

Zaletą diety paleolitycznej jest to, że nie wywołuje zapalenia w jelitach. Nie zawiera bowiem toksyn, które mogą podrażniać jelita i utrzymuje je w dobrym stanie. Dlatego dieta paleo może być jednym ze sposobów na zapobiegnięcie depresji.

Dodaj komentarz