Dieta paleo

Dieta paleo – informacje

Dieta paleo nie jest kolejnym wymysłem osób chcących w jak najszybszym czasie zarobić na naiwności osób walczących z nadwagą. Nie jest to też dieta cud, dzięki której schudniemy w ciągu tygodnia 20 kilogramów.  Czym jest zatem dieta zwana jako dieta naszych przodków?

Dieta paleo to nie tylko restrykcje żywieniowe, ale przede wszystkim sposób prowadzenia zdrowego stylu życia. Można powiedzieć, że została opracowana na podstawie naszych genetycznych powiązań z ludźmi z epoki paleolitu, którzy jedzenie zdobywali polując bądź zbierając to, co stworzyła natura. Innymi słowy, można rzec, iż dieta paleo jest dietą przystosowaną do naszych pierwotnych nawyków żywieniowych.

Dopiero po publikacji doktora Eatona z Emory University (mieszczącego się w Atlancie) pod tytułem „Żywienie paleolityczne” o diecie paleo zrobiło się głośniej. W swojej pracy doktor zwrócił uwagę na istotny fakt. Otóż to właśnie geny odpowiadają za nasze potrzeby żywieniowe i dlatego też powinniśmy ostrożnie dobierać produkty, które spożywamy. Publikacja doktora Eatona znalazła wielu zwolenników m.in. antropologów czy też dietetyków.

No dobrze, ale co zatem powinniśmy jeść i czego unikać? Można by stworzyć bardzo długą listę produktów, po które powinniśmy sięgać, ale informacje na ten temat znajdują się w innym dziale. Powróćmy jeszcze do samej diety. Jak wiadomo – i to nie od dziś – samą dietą nic nie wskóramy, dlatego też dieta paleo kładzie bardzo duży nacisk na ruch na świeżym powietrzu. Te dwa ostatnie słowa są szczególnie ważne, gdyż odradzane jest korzystanie z siłowni czy ćwiczenia w zamkniętych pomieszczeniach. Nasz organizm potrzebuje świeżego powietrza, a nie powietrza w którym nagromadzone są cząsteczki kurzu i innych świństw.

Dieta paleo jak widać to nietypowa dieta, której założenia opierają się na faktach i doświadczeniu, a nie na wyssanych z palca informacjach, które mają na celu wyłudzenie pieniędzy od osób chcących zmienić swoje życie.

 

2 komentarze do “Dieta paleo – informacje”

 1. rik pisze:

  odradza sie silownie…??? a kto ja odradza? przykro mi czytac tego rodzaju absurdalne i bezzasadne opinie szczegolnie na tle palodiety, ktora prakatykuje i ktorej jestem zwolennikiem…moze zapytajmy Robba Wolfa albo prof. Cordaina czy de facto odradzaja trening anaerobiczny tj z obciazeniem na silowni…jak sie nie myle w ksiazce Wolffa jest caly rozdzial poswiecony treningowi na silowni oraz korzysciom z niego plynacych…pozdrowiam i zycze wiecj obiektywnosci w wydawaniu opini niezbyt trafnych i kontrastujacych z waszym interesujacym sitem

  • admin pisze:

   Drogi Riku,

   Dieta paleo promuje nie tylko zdrowy sposób odżywiania, ale przede wszystkim zdrowy tryb życia, któryma się opierać na częstych ćwiczeniach. Dieta paleolityczna nie zakazuje korzystania z siłowni, a mówi by zamiast spędzać czas w zamkniętych pomieszczeniach (takich jak siłownia), w których nagromadzony jest nie tylko kurz, spędzać wolny czas ćwicząc na świeżym powietrzu. Wiadome jest, że nie zawsze ma się taką możliwość, aczkolwiek dr Cordain w swojej książce „Dieta paleo” sam zachęca by ćwiczyć regularnie na powietrzu zamiast na siłowni (której nikt nie wykluczył). Nikt nigdzie nie napisał by zrezygnować z treningów z obciążeniami ani z żadnych treningów. Napisaliśmy, że lepsze od siłowni są ćwiczenia na świeżym powietrzu – ot co. Nie oszukujmy się, ale samą dietą niewiele zyskamy chcąc schudnąć. Ćwiczenia i dieta wzajemnie się uzupełniają i dlatego też chcąc uzyskać jak najlepsze efekty będąc na diecie paleolitycznej należy koniecznie uprawiać sport.
   Radzimy dokładniej czytać artykuły i nie wyciągać zbyt pochopnych wniosków, gdyż można dojść do absurdalnych stwierdzeń.

   Pozdrawiamy.

Dodaj komentarz