Ruch na świeżym powietrzu

Dieta paleo: Jogging

Bieganie należy do najtańszych i najbardziej uniwersalnych sportów, ale aby było faktycznie zdrowe, warto wiedzieć o kilku zasadach.

Po pierwsze – jaskiniowcy nie mieli w zwyczaju przesiadywać przed komputerem albo telewizorem, byli aktywni regularnie, przez całe życie, dlatego tak samo dieta paleo zaleca, aby trening był regularny. Jeśli nie uprawiasz żadnego sportu i nagle zabierzesz się za bieganie, szybko się zmęczysz i zniechęcisz, a kondycji nie poprawisz. Lepsze rezultaty osiągniesz jeśli zaczniesz od szybkich marszów, potem przejdziesz do marszobiegów, a dopiero po pewnym czasie zaczniesz trenować jogging. Aby poprawić funkcjonowanie swojego organizmu, nie musisz biegać codziennie, ale zalecane jest, żeby robić to regularnie – polecamy dwa, trzy razy w tygodniu. Tempo i dystans dobierz do swojej wydolności. Biegaj tyle, żeby się zmęczyć, ale nie zamęczyć. Zbyt intensywny trening może doprowadzić do przemęczenia organizmu i przetrenowania, którego skutkiem będzie spadek wydolności i kondycji.

dieta paleo bieganie

Po drugie – za czasów jaskiniowych nie było chodników i asfaltów. Biegało się po naturalnym podłożu, dlatego zgodnie z zasadami diety paleo, również zalecamy bieganie po takim podłożu. Leśne czy polne ścieżki są znacznie zdrowsze dla stawów, niż twardy chodnik. Jeśli nie masz w okolicy naturalnego podłoża, koniecznie zakup buty przeznaczone do biegania i posiadające odpowiednią podeszwę, amortyzującą wstrząsy.

Po trzecie – ubiór. Jaskiniowcy tego problemu nie mieli, ponieważ żyli w ciepłym klimacie, my niestety tego komfortu nie mamy. Ale to nie oznacza, że dieta paleo zabrania biegania zimą ;) Oczywiście nie biegaj na siłę, kiedy jesteś przeziębiony, ale ważny jest regularny trening, dlatego nie usprawiedliwiaj się mrozem. Ubierz się odpowiednio i biegaj. Najlepiej założyć specjalną odzież termiczną, która dobrze trzyma ciepło, a jednocześnie jest cienka i wygodna. Taka odzież jest jednak kosztowna, jeśli nie masz takich środków, po prostu ubierz się na cebulkę. Nie zapominaj o czapce i rękawiczkach.

Dodaj komentarz