Zalety diety

Dieta Paleo pomaga – dowodzą naukowcy

Dieta paleolityczna korzystnie wpływa na organizm człowieka już po kilku dniach stosowania – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco. Nie trzeba stosować diety naszych przodków przez długi okres, aby poprawić funkcjonowanie organizmu.

Czasopismo European Journal of Clinical Nutrition opublikowało niedawno wyniki badania naukowców z wymienionego wyżej uniwersytetu. Zbadali oni ciśnienie krwi, wydzielanie sodu i potasu, tolerancję na glukozę, wrażliwość na insulinę oraz stężenie tłuszczu w osoczu krwi u zdrowych ochotników. Badani przez kilka dni stosowali swoją typową dietę, a następnie przez 10 dni dietę paleo. Co się okazało? Już po tych dziesięciu dniach żywienia się zgodnie z zasadami diety paleolitycznej, u badanych wykazano spadek ciśnienia krwi, zmniejszenie stężenia „złego cholesterolu”, zmniejszenie wydzielania insuliny oraz zwiększenie wrażliwości na insulinę.

Co to oznacza? Że stajemy się zdrowsi i mniej podatni na choroby cywilizacyjne. Przyczyną powszechnej obecnie cukrzycy typu 2, która często łączy się z otyłością jest niewrażliwość tkanek na insulinę. Dieta paleo, zwiększając wrażliwość tkanek na insulinę, zmniejsza więc prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę. Z kolei wysokie ciśnienie to ryzyko m. in. chorób serca, udaru mózgu i chorób nerek. Dieta paleolityczna chroni nas więc przed tymi chorobami.

 

Dieta paleo - trufleŹródło: ckanin.pl

A jeśli jeszcze połączysz dietę paleo z aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu – samo zdrowie!

Artykuł w oryginale możecie przeczytać pod tym linkiem.

Dodaj komentarz