Porównanie diet

Dieta paleo vs diety niskowęglowodanowe

dieta paleo kanapkaKażda dieta jest wspaniała. Tak przynajmniej o większości się pisze i mówi – w samych superlatywach. Nie ukrywam, że o diecie paleo również wypowiadają się osoby zachwalając ją, jednak mają ku temu podstawy.  Tylko pytanie brzmi czy w przypadku pozostałych diet jest to także uzasadnione?

Na samym początku warto zwrócić uwagę na fakt, iż chcąc schudnąć musimy zwracać uwagę na cholesterol. A spożywanie niewielkiej ilości węglowodanów wcale nie gwarantuje nam niskiego poziomu cholesterolu. Owszem uda nam się schudnąć, ale po kilku miesiącach nasza waga wróci do stanu początkowego. Spadek wagi w przypadku diet niskowęglowodanowych spowodowany jest tym, że spalamy więcej kalorii niż spożywamy, jednak nie możemy się „zagładzać”.

Poza tym, jeżeli dokładniej przeanalizujemy diety niskowęglowodanowe okaże się ku naszemu zaskoczeniu, że wcale nie są takie wspaniałe, gdyż są dietami wysokotłuszczowymi zawierającymi niewielką ilość białka. Co więcej takie diety nie nakładają ograniczenia na ilość spożywanych tłustych, a zarazem słonych przetworów mięsnych i nabiału. W zamian polecają zminimalizować ilość spożywanych owoców i warzyw, co zdecydowanie poróżnia dietę paleo od modnych diet niskowęglowodanowych.

Najłatwiej jednak porównać  obie te diety tabelarycznie.
Porównanie diety paleo i niskowęglowodanowej

Przykładowa dieta niskowęglowodanowa reguluje ilość spożywanych kalorii, ale jak widać wcale nie ogranicza spożycia tłuszczów… Chyba nie jest to dobry pomysł na długotrwały efekt, czyż nie?

3 komentarze do “Dieta paleo vs diety niskowęglowodanowe”

 1. adik pisze:

  Na diecie niskowęglowodanowej CKD najczestszy przelicznik to na każdy kilogram masy ciała:
  1) białko 4g
  2) węglowodany 4g
  3) tłuszcze 2g
  Tabelka w artykule jest conajmniej dziwna.
  Powinno być:
  Białko – 40%, węglowodany – 40%, tłuszcze – 20%.

  • admin pisze:

   Drogi adiku,

   Dziękujemy za uwagi. Tabela ta znajduje się w książce dr Lorena Cordain’a „Dieta Paleo”. Aczkolwiek przyznamy, że udało nam się znaleźć wiele innych wartości, które wprawić mogą w zakłopotanie, dlatego też postanowiliśmy trzymać się wersji ze wspomnianej książki.

   Pozdrawiamy!

  • Albert pisze:

   adik coś CI się pomieszało – chciałeś sprostować artykuł a sam zrobiłeś duży błąd :D Twój przelicznik 4:4:2 to nie jest dieta niskowęglowodanowa a raczej typowo masowa:D CKD to dieta ketogeniczna jej podstawowym załozeniem to spożywanie węglowodanów w ilości max 30gram/dzień. Założenia od 1,5-2,2g białka na każdy kg wagi ciała, do 30g węglowodanów aktywnych. Resztę stanowi tłuszcz po wyliczeniu zapotrzebowania kalorycznego i odjęciu od niego kaloryczności białka i węgli. Następnie z reguły w weekend na niej robi się „ładowanie” węglowodanami
   CKD jest dietą niskowęglowodanową ale ketogenną i cykliczną o innych założeniach.

Dodaj komentarz