Zalety diety

Jakie mikroelementy dostarcza dieta paleo?

Pisaliśmy już trochę o zaletach diety paleo, ale temat jest jeszcze nie wyczerpany. Tym razem o mikroelementach, czyli o pierwiastkach biogennych, które występują w organizmie w bardzo małych ilościach, ale mimo to są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania.

Jednym z mikroelementów, które dostarcza stosowanie diety paleolitycznej, jest cholesterol. „Cholesterol? Przecież to jest szkodliwe!” – zaraz ktoś powie. A więc już tłumaczymy. To, co potocznie nazywamy „cholesterolem” – „złym” albo „dobrym” to w rzeczywistości cząsteczki, które transportują cholesterol. Tak zwany „dobry cholesterol”, czyli lipoproteiny HDL przenoszą cholesterol z krwi do wątroby, natomiast „zły cholesterol”, czyli lipoproteiny LDL – z wątroby do innych narządów, między innymi odkładają go w ścianach tętnic. Cholesterol jest szkodliwy, jeśli mamy jego zbyt wysoki poziom we krwi, ale sam w sobie jest związkiem niezbędnym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. A co konkretnie robi? Tworzy nowe połączenia między komórkami nerwowymi, a także bierze udział w syntezie witaminy D oraz hormonów płciowych. Dlatego pewna jego ilość jest dla nas niezbędna, a dieta paleolityczna dostarcza go dokładnie tyle, ile potrzebujemy.

Poza cholesterolem, dieta paleo dostarcza także naszemu organizmowi witamin z grupy B, będących bardzo ważnymi dla metabolizmu komórek.

Żelazo natomiast, również będące mikroelementem występującym w diecie paleolitycznej, jest niezbędne do produkcji hemoglobiny, która transportuje tlen w naczyniach krwionośnych. Zbyt niski poziom żelaza może prowadzić do anemii. Dieta paleo zawiera także odpowiednią ilość selenu i magnezu.

Dlatego zachęcamy do stosowania naszych przepisów na potrawy diety paleo. Na pewno pozytywnie wpłynie to na wasze zdrowie :)

Dodaj komentarz