Dieta paleo

Kim jest twórca diety paleo

Loren Cordain – tak nazywa się człowiek, który rozpowszechnił dietę paleo i autor kilku książek na temat diety paleolitycznej. Kim jest i w jaki sposób doszedł do swojej koncepcji paleolitycznej diety? Dzisiaj przedstawiamy jego sylwetkę.

Dr Cordain zainteresował się odżywianiem już w dzieciństwie, kiedy jego mama zachęcała go do jedzenia warzyw i owoców, a tata podsunął książkę na temat epoki kamiennej, z której dowiedział się, w jaki sposób żyli i odżywiali się ludzie w tamtych czasach. W późnych latach 60. i wczesnych 70. brał udział w międzyuczelnianych zawodach sportowych i bardziej zainteresował się odżywianiem, aby osiągać lepsze rezultaty. Przeczytał wtedy mnóstwo książek na temat zdrowego odżywiania i diety wegetariańskiej.

loren_cordain-dieta_paleo

Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie w Nevada-Reno podjął studia doktoranckie na Uniwersytecie Utah, gdzie brał udział w badaniach na temat pomiarów tkanki tłuszczowej. Jako młody profesor na Uniwersytecie Stanu Kolorado, z pomocą swoich studentów, prowadził na szeroką skalę badania na temat odżywiania i sprawności fizycznej. Pierwszy raz usłyszał o czymś takim jak „dieta paleo” około 1987 roku, kiedy przeczytał w czasopismie New England Journal of Medicine artykuł dr Boyda Eatona pt. „Paleolityczne odżywianie”. Od tego czasu, dr Cordain czytał wszystko, co tylko udało mu się znaleźć na temat diety jaskiniowców. Kilka lat później nawiązał współpracę z dr Eatonem i wspólnie przeprowadzili szereg badań na temat diety paleolitycznej.

Dr Loren Cordain jest autorem lub współautorem książek: „Dieta Paleo”, „PaleoDieta dla sportowców”, „The Paleo Answer” (Paleo Odpowiedź), „The Paleo Diet Cookbook” (Książka kucharska Dieta Paleo) oraz „The Dietary Cure for Acne” (Dietetyczny lek na trądzik). Niestety nie wszystkie jego książki zostały już przetłumaczone na polski.

Więcej o dr Cordainie możecie przeczytać na jego stronie.

Zapraszamy też do działu Książki, gdzie opisaliśmy jego dzieła.

Dodaj komentarz