Media o diecie paleo

O Diecie Paleo na TEDx

TEDx to cykliczne konferencje naukowe, organizowane w wielu miastach i państwach. Na ostatnim TEDx na Uniwersytecie Oklahoma, Christina Warinner, zajmująca się badaniem, co jedli ludzie w czasach prehistorycznych, wygłosiła ciekawy i kontrowersyjny wykład na temat diety paleolitycznej.

W skrócie, Christina Warinner twierdzi, że to, co zaleca się jeść w diecie paleo, wcale nie jest tym, co rzeczywiście jedli ludzie w czasach Paleolitu.

W swoim wykładzie poruszyła następujące zagadnienia:

1. Mięso w diecie paleo

Chociaż dieta paleo zaleca jedzenie mięsa, ponieważ tak ponoć odżywiali się jaskiniowcy, według badaczki, ludzie wcale nie są anatomicznie i fizjologicznie przystosowani do jedzenia mięsa. Podaje między innymi takie argumenty, jak budowa zębów (nie mamy zębów typowych dla mięsożerców) oraz budowa układu trawiennego (mamy dłuższe jelito niż mięsożercy, bardziej podobne do jelita roślinożerców). Zgodnie z jej badaniami, dużo mięsa jedli w przeszłości tylko ci ludzie, którzy mieszkali w zimnym klimacie, gdzie przez większość roku rośliny były niedostępne. Natomiast ci, którzy żyli w cieplejszym klimacie, odżywiali się głównie roślinami.

2. Rośliny strączkowe w diecie paleo

Dieta paleolityczna zakazuje jedzenia roślin strączkowych, opierając się na argumencie, że ludzie w dawnych czasach nie jedli takich roślin. Christina Warinner opierając się na badaniach twierdzi jednak, że – owszem – jedli.

3. Owoce i warzywa w diecie paleo

Wiele z owoców i warzyw, które zaleca dieta paleo nie były spożywane przez naszych przodków, ponieważ ich wtedy jeszcze nie było… Przykładowo banany, awokado, jagody… dzikie wyglądają zupełnie inaczej niż te obecnie hodowane i sprzedawane w sklepach. Wiele z owoców i warzyw zostało zmodyfikowanych przez człowieka, aby były większe, smaczniejsze i bogatsze w składniki odżywcze. Przykładem jest też marchewka. Jej dzika odmiana, jaka występowała w czasach paleolitycznych, nie była wcale pomarańczowa. Przypominała bardziej zwykły korzeń zwykłej rośliny. Podobnie brokuły – powstały poprzez modyfikację kwiatów pewnej rośliny. Z tej samej rośliny powstały również, w wyniku działania człowieka, między innymi kalafior i kapusta. Jaskiniowcy nie mogli więc tych warzyw i owoców spożywać.

Jaka jest więc naprawdę dieta paleo?

Prawdziwa dieta jaskiniowców według Christiny Warinner była:

- Regionalnie zróżnicowana. Według badaczki, nie ma jednej „diety paleolitycznej”. Ludzie w tych czasach zasiedlali już różne regiony świata i różnie się odżywiali, w zależności od tego gdzie żyli i jaki był tam klimat.

- Sezonowo zróżnicowana. W tamtych czasach nie było szklarni i całorocznych warzyw i owoców. Jadło się to, co akurat było, a więc dieta naszych przodków była różna w różne pory roku.

- Aktywna. Tego akurat badaczka nie podważyła. Rzeczywiście ludzie w czasach prehistorycznych byli bardzo aktywni fizycznie, ponieważ często musieli przemieszczać się na duże odległości.

- Złożona z małych porcji. Nasi przodkowie jedli często, ale zwykle małe porcje.

- Zawierała wszystkie organy i części. Ludzie w Paleolicie nie marnowali jedzenia. Kiedy upolowali zwierzę, zjadali je w całości, łącznie ze szpikiem kostnym. Podobnie z roślinami. Zjadali wszystkie części, jakie tylko dało się zjeść.

- Zawierała toksyny. Wbrew powszechnym przekonaniom, to, co naturalne, wcale nie musi być pozbawione toksyn. Niektóre rośliny wydzielają pewne toksyny, które przez jaskiniowców były zjadane, jeśli tylko nie powodowały natychmiastowych dolegliwości.

Rady dla osób stosujących dietę paleo

Chociaż według badaczki dieta paleolityczna nie jest wcale złożona z tego, co faktycznie jedli nasi przodkowie, uważa ona, że czegoś możemy się od nich nauczyć. Podała trzy rady dla tych, którzy chcieliby się odżywiać jak ludzie w prehistorii:

- Dieta powinna być zróżnicowana

- Należy jeść świeże jedzenie

- Należy jeść wszystko, co da się zjeść, czyli łącznie z tymi częściami roślin, których zwykle się nie jada, ale zawierają dużo błonnika.

Zachęcamy do wysłuchania całego wykładu:

Co myślicie na ten temat? Należy więc zmienić zasady diety paleolitycznej, czy zostawić tak jak jest? W końcu, jak pokazują badania, o których pisaliśmy na naszej stronie, dieta paleo i tak jest bardzo zdrowa. A czy nie to jest najważniejsze?

Dodaj komentarz