Dieta paleo i zasady

Ogólne zasady diety paleo

Dieta jaskiniowców pozwala powrócić nam do korzeni – do sposobu odżywania do jakiego jesteśmy genetycznie przystosowani. Wystarczy cofnąć się niecałe 333 generacje wstecz i zobaczyć jak odżywiali się nasi przodkowie.

Dieta paleo jest dietą prostą, o ograniczonej ilości restrykcji. Nie musimy liczyć skrupulatnie każdej spożytej kalorii i rezygnować z posiłków, w przypadku gdy przekroczymy pewien próg. Wystarczy, że będziemy przestrzegać kilku zasad, a stracimy nie tylko na wadze, ale zaczniemy żyć o wiele zdrowiej.

 

Co możemy jeść?

Ryby w diecie paleo

 • praktycznie wszystkie chude mięsa, owoce morza  i ryby
 • owoce (najlepiej sezonowe) oraz warzywa pozbawione skrobi

 

Nie wolno nam z kolei spożywać:

 • gotowych produktów
 • nabiału
 • roślin strączkowych
 • zbóż

 

Co charakteryzuje dietę paleo prócz „naśladowania” sposobów żywieniowych naszych paleolitycznych przodków? Dieta paleo w żadnym wypadku nie zakazuje spożywania tłuszczy, nie jest zatem dietą beztłuszczową. Nakazuje jednak unikać „złego tłuszczu” występującego głównie w dietach zachodnich chroniąc tym samym nasze tętnice przed zwężeniem.

Dieta paleo nie jest kolejną dietą odchudzającą, a sposobem na życie. Dlatego też jest w pewnym stopniu elastyczna i dopuszcza małych wykroczeń (np. spożycia od czasu do czasu wina, ciasta, itp.). Sam proces chudnięcia następuje stopniowo, bez odczuwania jakichkolwiek skurczów głodowych, ponieważ po rozpoczęciu diety nasz apetyt sam się zmniejszy, a metabolizm przyspieszy. Nie grozi nam zatem uczucie ciągłego głodu i tym samym nie musimy walczyć z pokusą sięgania po jedzenie.

 

8 komentarze do “Ogólne zasady diety paleo”

 1. Andrzej pisze:

  nie mozna pic kawy (ktora notabene juz dawno odstawilem) a co z yerba mate? jest to dobra alternatywa dla kawy jak rowniez w diecie tej zaleca sie picie duzej ilosci wody i tutaj YM moze okazac sie ciekawa propozycja. licze na odpowiedz. pozdrawiam

  • admin pisze:

   Drogi Andrzeju,

   Oczywiście istnieje wiele „substytutów” kawy. Nie chcielibyśmy się wypowiadać na temat Yerba Mate, w której zawartość kofeiny różni się w zależności od gatunku. Zgodnie z zasadami diety paleo należy ograniczyć spożywanie kofeiny, dlatego też jeżeli już stosujesz YM to radzimy pamiętać o umiarze.

   Pozdrawiamy!

 2. Daria pisze:

  Mam pytanie – co z chudnięciem jeśli osoba nie jest otyła, jedynie chce zrzucić kilka kg, czy w takim przypadku efekt jest zauważalny? Czy woda, którą utracimy w ciągu pierwszego tygodnia potem się nagromadzi z powrotem? Mam problem z gromadzeniem wody i szukam diety, która go wyeliminuje.
  Zapytam również o kawę – rozumiem, że w epoce jaskiń nie pito kawy, jednak ja uwielbiam kawę (ze względu na smak, bo nie pobudza mnie wcale:) – czy dopuszcza się jej picie?
  Pozdrawiam!

  • admin pisze:

   Droga Dario,

   W pierwszym etapie diety paleolitycznej z organizmu usuwany jest nadmiar wody, stąd początkowe chudnięcie. Jednak poziom wody w organizmie unormuje się w miarę stosowania diety. Jest to efekt zmiany sposobu żywienia, a samo chudnięcie osób będących na diecie paleo nie opiera się na utracie wody – co jest istotne. Zmiana sposobu żywienia na zdrowszy powinna pomóc Ci uregulować problemy z „gospodarką wodną” Twojego organizmu. Niemniej jednak zachęcamy do przeczytania książki dr Lorena Cordain’a „Dieta Paleo” w celu dokładnego zrozumienia sposobu działania tej diety. :)

   Jeżeli chodzi o kawę, to niestety polecane jest odrzucenie jej, bądź przerzucenie się na bezkofeinową. Jednak rozwiązaniem tego problemu jest picie kawy w ramach tzw. posiłków otwartych.

   Pozdrawiamy!

 3. Regina pisze:

  Witam, mam pytanie dotyczące diety, a dokładnie jak wygląda sprawa z zupami. Jestem zupiarką do kwadratu. Oczywiście są to zupy „chude”, czasami na wywarach, czasami na masełku, jarzynowe. Jest to jednak przetworzenie pierwotnych produktów /gotowanie/. Jakie jest Twoje zdanie na ten temat. Dieta jest w sumie bardzo dobra, i nie wymagająca specjalnych poświęceń. Od dzisiaj zaczynam ją powoli wprowadzać. Pozdrawiam.

  • admin pisze:

   Droga Regino,

   Oczywiście masz rację z gotowaniem. Wiadome jest, że gotowanie jednak pozbawia żywności pewnych substancji odżywczych, niemniej jednak trudno jest jeść wszystko na surowo. Istnieje kilka odmian diety paleolitycznej (np. raw paleo), w których to spożywana jest jedynie surowa żywność. Jeżeli chodzi o same zupy to są one dozwolone w diecie (zresztą postaramy się zamieścić jakiś przepis). Oczywiście tutaj także należy pamiętać o zasadach diety paleo, ale jak najbardziej można swoje menu urozmaicać przeróżnymi zupami. Więcej fachowych informacji na ten temat znajdziesz w książce „Dieta Paleo”, do której przeczytania gorąco zachęcamy!

   Życzymy powodzenia z wprowadzaniem w życie diety naszych przodków i trzymamy kciuki!

   Pozdrawiamy!

 4. Maggie pisze:

  Nie mogę zrozumieć czemu zabronione są rośliny strączkowe.

  • admin pisze:

   Droga Maggie!
   Rośliny strączkowe podobnie jak i zboża czy większość nabiału wytwarzają w naszym organizmie „ładunek kwasowy netto”, co niestety sprzyja utracie gęstości kości czy też pojawieniu się osteoporozy. Dodatkowo zawartość białka w roślinach strączkowych (27%) nie jest na tyle wysoka by przeważyło to nad ich istotnością w naszym sposobie odżywiania. Poza tym, jak wiadomo dieta paleolityczna koncentruje się na rodzaju pożywienia, które niegdyś było podstawą żywieniową naszych przodków, a rośliny strączkowe do tej grupy się nie zaliczają. Kolejnym faktem przemawiającym przeciwko spożywaniu roślin strączkowych jest to, że zawierają tzw. „składniki antyodżywcze”, które utrudniają naszemu organizmowi przyswajanie innych (głównie blokują wchłanianie się w jelitach witamin z grupy B) oraz mogą niekiedy uszkodzić ukł. odpornościowy czy też jelitowo-żołądkowy, a zbyt duża ilość roślin strączkowych może dać się nam we znaki w późniejszym czasie – przyczyniając się do utraty masy mięśniowej, osteoporozy, krzywicy i innych chorób kości.

   Powodów, dla których odrzucono rośliny strączkowe oraz zboża z diety paleo jest naprawdę wiele i są one dosyć istotne. Mam nadzieję, że chociaż po części odpowiedziałam na Twoje pytanie.

   Pozdrawiam!

Dodaj komentarz